Strona główna Turystyka Paczków i jego skarby

Paczków i jego skarby

2080
0
PODZIEL SIĘ
By Maciej Jurkowski, Paczków (Own work) [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Paczków jest miastem atrakcyjnym dla miłośników historii i miejskich fortyfikacji. Może oczarować każdego, kto kocha spacery wzdłuż dawnych murów miejskich. To ciekawy cel wycieczki i dla tych, którzy lubią piękne miasta kuszące historycznym charakterem.

Ogromna popularność tego miasta nie powinna dziwić. W czasie wycieczki po pograniczu województwa opolskiego i dolnośląskiego koniecznie trzeba tu zajrzeć. Paczków, leżący jeszcze na terenie województwa opolskiego, to piękne widoki na Sudety oraz na pierwsze miejscowości Dolnego Śląska. To również wspaniała kolekcja cennych zabytków, obok których nie można przejść obojętnie.

By Lestat (Jan Mehlich) (Own work) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Paczków to przede wszystkim wspaniałe fortyfikacje. Potężne mury miejskie i baszty są nie lada atrakcją dla każdego miłośnika historii. Paczkowskie umocnienia pochodzą z połowy XIV stulecia i do naszych czasów przetrwały w bardzo dobrym stanie. Wiadomo, że istniał tu również zamek, jednak po tym obiekcie nie ma żadnej pamiątki. Są za to wspaniałe baszty i wieże, które już dawno stały się symbolami miasta. Obiektem, którego w czasie wycieczki po Paczkowie nie można pominąć, jest też kościół o obronnym charakterze. Ozdobiony charakterystycznym krenelażem, może się też pochwalić dość nietypowym wystrojem wnętrza. Najważniejsza jest tu bowiem studnia, którą wydrążono w kościelnym wnętrzu na wypadek, gdyby mieszkańcy miasta musieli tu szukać schronienia w czasie wojny. To właśnie ta studnia decyduje o ogromnym zainteresowaniu turystów tym kościołem. Warto jednak zwrócić uwagę na wiele innych ciekawych obiektów znajdujących się w tym mieście.

Paczków to wspaniały rynek, wokół którego można ujrzeć wiele pięknych kamienic. To również ciekawy ratusz, uznawany za jedną z najciekawszych siedzib władz miejskich w tej części Polski. W czasie wycieczki po tym obronnym mieście warto też zajrzeć do Muzeum Gazownictwa. To niezwykle ciekawa placówka, dzięki której można zdobyć wiele wspaniałych informacji na temat historii gazownictwa.