Strona główna Turystyka Twierdza Modlin

Twierdza Modlin

384
0
PODZIEL SIĘ
twierdza modlin
By CIA/NRO/USGS [Public domain], via Wikimedia Commons

Twierdza Modlin jest jedną z najbardziej znanych twierdz na Mazowszu, a jej historia rozpoczyna się w XVII wieku. Już w 1656 roku Szwedzi zbudowali warowny obóz w pobliżu ujścia Narwi do Wisły. Później, dokładnie w tym samym miejscu, z rozkazu Napoleona, zbudowano w początkach XIX wieku cytadelę bastionową, która otrzymała nazwę twierdzy Modlin.

twierdza modlin
[CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
W 1813 roku twierdza ta była oblegana przez rosyjskie wojska, ważną rolę odegrała również w okresie powstania listopadowego. Zajęta przez Rosjan, znajdowała się w ich rękach do I wojny światowej. Wyparci stąd przez Niemców, zniszczyli znaczną część opuszczanej twierdzy. Aż do czasów odzyskania niepodległości przez Polskę twierdza miała rosyjską nazwę i dopiero w 1918 roku powrócono do pierwotnego określenia Twierdza Modlin.

Twierdza odgrywała ważną rolę  w okresie międzywojennym. To właśnie tu organizowana była polska marynarka śródlądowa. Rozbudowa twierdzy nastąpiła tuż przed wybuchem II wojny światowej, kiedy to zbudowano sześć schronów bojowych oraz liczne fortyfikacje ziemne. Tu w czasie kampanii wrześniowej miała swą główną kwaterę Armia „Modlin”. Twierdza poddała się w dniu 29 września 1939 roku.
Jeszcze przez dość długi okres czasu po zakończeniu wojny twierdzą zarządzało wojsko. Obecnie na jej terenie działa Muzeum Kampanii Wrześniowej oraz Twierdzy Modlin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

W celu dodania komentarza podaj wynik: *