Strona główna Turystyka Skarby lubuskiego. Z wizytą w Wiechlicach

Skarby lubuskiego. Z wizytą w Wiechlicach

4661
0
PODZIEL SIĘ
By Armadebrunn (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Dla wielu z nas województwo lubuskie jak i Dolny Śląsk to przede wszystkim wspaniała historia i liczne tajemnice. Miejsc, które mogą pobudzać skutecznie naszą wyobraźnię, jest tu wiele. Wycieczki po tej części kraju mogą się okazać niezwykłą przygodą – wystarczy tylko odpowiednio dokonać wyboru miejsca podróży. Ciekawym celem takiej wycieczki mogą się okazać Wiechlice, miejscowość leżąca tuż przy granicy wspomnianych województw. Z jakimi atrakcjami można się tu spotkać?

Hangar w Wiechlicach. fot. bunkrowo.pl

Wiechlice to miejsce, które zaskoczy nas wyjątkowym lotniskiem. Najpierw służyło ono Niemcom, później wykorzystywane było przez wojska polskie i radzieckie. To potężny kompleks leżący w pobliżu Szprotawy, który przyciąga miłośników wojennych tajemnic i militarnych pamiątek. W czasie wycieczki po terenie tego lotniska można ujrzeć sporo ciekawostek. Dawne hale mają wyjątkowy urok, swą tajemniczością kuszą też bunkry oraz porzucone na łaskę losu zbiorniki paliwowe. Wszystko to sprawia, że panuje tu wyjątkowa atmosfera – idealna dla łowców tajemnic. Lotnisko to jest ważnym celem wycieczki i dla tych, których fascynuje historia II wojny światowej. To właśnie tu zaczynały swój lot niemieckie samoloty, które 1 września 1939 roku atakowały Polskę.

Wieża kontroli lotów. fot. bunkrowo.pl

Po II wojnie na lotnisku stały bombowce radzieckie, istnieją też przypuszczenia, że na terenie lotniska mogła być przetrzymywana broń atomowa. Są to jednak informacje niepotwierdzone, warto je zatem traktować jako ciekawostkę, a nie historyczny fakt.
Jeden z bunkrów stał się obecnie siedzibą dla nietoperzy, z tego też względu został uznany za ostoję przyrody. Bunkrowe Wzgórza przyciągają też wiele ptaków, m. in. bąki oraz błotniaki stawowe. Dzięki temu Wiechlice są atrakcyjnym celem wycieczki nie tylko dla historyków, ale także dla miłośników przyrody. I oni mogą tu miło spędzić czas, a obserwacja przyrody w tak niezwykłym otoczeniu może się okazać dla każdego wyjątkowym doświadczeniem.