Strona główna Turystyka Polskie fortyfikacje: Twierdza Kłodzko

Polskie fortyfikacje: Twierdza Kłodzko

2955
0
PODZIEL SIĘ
twierdza klodzko
Jacek Halicki [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en) or Attribution], via Wikimedia Commons

Dla miłośników fortyfikacji Kłodzko stało się popularnym kierunkiem wypraw, a tutejsza twierdza zalicza się do najważniejszych atrakcji w tej części Polski. Twierdza Kłodzko to obiekt wyjątkowy, a tutejsza trasa turystyczna jest doskonały przykładem dostosowania obiektu do potrzeb turystów. W efekcie wycieczki zaglądają tu bardzo chętnie. I choć Kłodzko to wspaniałe miasto, na terenie którego atrakcje turystyczne czekają na każdym kroku, to właśnie twierdza cieszy się największym zainteresowaniem. Dlaczego?

twierdza klodzko
By Jacek Halicki (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl], via Wikimedia Commons
Górująca nad miastem Twierdza Kłodzko to obiekt wyjątkowy. Zbudowana jako symbol pruskiej władzy na terenie Kotliny Kłodzkiej może zaskoczyć swymi rozmiarami oraz zastosowanymi tu rozwiązaniami architektonicznymi. Jej skomplikowany układ oraz tajemnicze chodniki kontrminerskie sprawiły, że twierdza ta jest obecnie uznawana za najcenniejszy zabytek takiego budownictwa na ziemiach polskich. Co ważne, jej chodniki kontrminerskie są cenione w całej Europie jako zabytek o wyjątkowej wartości historycznej. Twierdza Kłodzko jest też ewenementem jeśli chodzi przystosowanie obiektu do potrzeb współczesnej turystyki. Możliwość zwiedzenia podziemi oraz możliwość skorzystania z wycieczki dawnymi korytarzami minerskimi sprawiły, że twierdza ta stała się wyjątkową atrakcją.

Wielu wrażeń dostarcza również spacer wzdłuż jej murów. Ulokowana na szczycie wzgórza twierdza góruje nad miastem, będąc jednocześnie rewelacyjnym punktem widokowym.