Dawne miasto królewskie do dnia dzisiejszego odgrywa ważną rolę na ziemi lubuskiej, a jego zabytki są doskonale znane turystom. Wycieczki chętnie odwiedzają Międzyrzecz, który – jak na jedno z najważniejszych miast Wielkopolski w XV i XVI wieku przystało – zachwyca ich pięknymi zabytkami. Które z nich zasługują na szczególne wyróżnienie?
Jednym z najważniejszych zabytków jest zamek, który powstał na niewielkiej wyspie w czasach średniowiecza. Na teren zamkowych ruin można dostać się poprzez dom bramny, będący udaną rekonstrukcją pochodzącą z lat 70. XX wieku. Na terenie zamku znajduje się Muzeum Regionalne. Wśród jego zbiorów znalazła się m. in. makieta, przedstawiająca zamek w czasach jego świetności. W Muzeum Regionalnym można też zobaczyć ciekawe zbiory, które informują o historii miasta od czasów najdawniejszych. Nie brak tu również ciekawych eksponatów o charakterze etnograficznym, prezentowane są tez interesujące zbiory sztuki. W czasie wycieczki po tym mieście koniecznie też trzeba zajrzeć na rynek i przespacerować się po starym mieście. Ratusz z XVI wieku oraz zabytkowy kościół św. Wojciecha są jego najważniejszymi ozdobami.
Tym, czemu Międzyrzecz zawdzięcza swą największą popularność, są jednak obiekty związane z liczącym sobie 32 kilometry długości Międzyrzeckim Rejonem Umocnień. Stworzona przez Niemców linia obrony doskonale wykorzystała naturalne warunki. Liczne schrony i bunkry, koszary oraz podziemne korytarze są dziś najważniejszymi zabytkami w tej części kraju. Więcej na temat Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego znajdziesz w filmie z serii Podziemna Polska.
Międzyrzecz jest doskonale znany miłośnikom historii, a piękne budowle sprawiają, że turystyka rozwija się tu doskonale. Noclegi można znaleźć w licznych motelach i pensjonatach, a restauracje kuszą gości ciekawymi przysmakami lokalnej kuchni. Liczne atrakcje w okolicy pozwalają spędzić tu czas w wyjątkowo ciekawy sposób, a rosnąca popularność miasta nikogo już nie dziwi.