Strona główna Turystyka Przemyśl – na Linii Mołotowa

Przemyśl – na Linii Mołotowa

3866
0
PODZIEL SIĘ
Goku122 at Polish Wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

Jedną z najważniejszych atrakcji, jakimi może się pochwalić Przemyśl, są fortyfikacje przypominające o tworzonej od połowy XIX wieku twierdzy Przemyśl. Warto jednak pamiętać, że na miłośników fortyfikacji czekają tu i inne skarby związane z działaniami wojennymi. Dla pasjonatów historii oraz dla tych, którzy chcą poznać lepiej podkarpackie fortyfikacje, ciekawym motywem przewodnim niejednej wycieczki mogą się okazać obiekty znajdujące się na słynnej Linii Mołotowa. Co warto wiedzieć na ich temat?

Schron wchodzący w skład Linii Mołotowa. źródło: wikipedia.org / CC BY-SA 3.0

Linia Mołotowa to nic innego, jak sowiecki system granicznych fortyfikacji, które wznoszono w latach 1939 – 1941. System ten rozciągał się od Karpat aż po rejon Wybrzeża, a ze względu na swe rozmiary, został podzielony na 13 mniejszych Rejonów Umocnionych. Wiele ciekawych pamiątek po tym systemie umocnień zachowało się na terenie Podkarpacia, przy czym wyjątkowo ciekawym kierunkiem wycieczki dla miłośników sowieckich fortyfikacji będzie właśnie Przemyśl. W granicach tego miasta wciąż można zobaczyć 22 obiekty, które stanowiły ważną część umocnień na Linii Mołotowa. Wiele z nich zostało zabezpieczonych, dzięki czemu turyści mogą bez przeszkód spacerować w ich pobliżu. Umocnienia te stają się też wspaniałymi atrakcjami turystycznymi, dzięki czemu Przemyśl staje się miastem jeszcze chętniej odwiedzanym przez miłośników podróży, historii i militarnych zabytków.