Strona główna Turystyka Polskie fortyfikacje: Twierdza Przemyśl

Polskie fortyfikacje: Twierdza Przemyśl

2849
0
PODZIEL SIĘ
By No machine-readable author provided. Goku122 assumed (based on copyright claims). [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Zaliczana do największych twierdz w Europie, jest jedną z najważniejszych atrakcji Przemyśla. Wycieczki chętnie podróżują po terenach, na których do dziś można ujrzeć wiele ciekawych obiektów związanych z tym niezwykłym systemem fortyfikacji.

By No machine-readable author provided. Goku122 assumed (based on copyright claims). [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Twierdza Przemyśl do dziś zachwyca. Zbudowana w połowie XIX wieku, a więc w chwili gdy pomiędzy Austrią a Rosją panowała wyjątkowo trudna sytuacja, początkowo składała się z dwóch obronnych pierścieni. Ten zewnętrzny osiągnął długość 45 km, a w jego skład weszło ponad 40 fortów. Pierścień wewnętrzny składał się z 18 fortów, szańców oraz dodatkowych stanowisk artyleryjskich. Ten pierścień liczył sobie 15 km długości. Całość stała się wyjątkowym systemem fortyfikacji, który do dziś zadziwia swymi rozmiarami.

Jakie atrakcje turystyczne wiążą się obecnie z tym obiektem? Do dziś można ujrzeć 15 głównych fortów, zachowało się też wiele obiektów pomocniczych. Co ciekawe – większość z zachowanych obiektów jest udostępniona zwiedzającym, a wycieczki pomiędzy poszczególnymi fortami ułatwiają specjalne trasy turystyczne. Obowiązkowym punktem dla miłośników historii i obiektów obronnych jest też wizyta w Przemyślu i tutejszym Muzeum Twierdzy Przemyskiej.