Strona główna Informacje Świebodziński Quest

Świebodziński Quest

1681
0
PODZIEL SIĘ
quest świebodzin

Questing – czy znacie tę formę aktywności? Jest to stosunkowo młoda dziedzina turystyki, która z powodzeniem od paru lat rozwija się w naszym kraju. Questy to nieoznakowane w terenie trasy, po których uczestnicy poruszają się używając wskazówek, często wierszowanych. Rebusy, pytania, pieczątki oraz inne zapisuje się w specjalnych broszurkach.
Dziś chcielibyśmy zaprezentować Wam świebodziński Quest, w którego tworzeniu braliśmy czynny udział w połowie tego roku. Jest to historyczna wędrówka po ulicach Świebodzina z roku końca wojny, gdy do naszego miasta wkroczyła Armia Czerwona.

Zapraszamy do zapoznania się z historią Świebodzina. A czy w Waszych okolicach także ukryte są Questingowe skarby?

Czym dokładnie jest Questing?

Questing jest rodzajem gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.

W wielu elementach gra ta przypomina podchody i harcerskie gry patrolowe oraz gry miejskie. Od gier miejskich questy odróżnia bezobsługowość, a od podchodów dodatkowo też to, iż są one ściśle związane z konkretnymi miejscami i mają funkcje edukacyjne. Zapoczątkowany w USA, questing jest w swych zasadach podobny do letterboxingu, gdzie tropy prowadzą do zapieczętowanych skrzyń, a ich odnajdywanie przypomina poszukiwanie skarbów. Zasady możemy również porównać do popularnej w Polsce gry – GeoCaching i OpenCaching.

W Polsce jednym z ciekawszych projektów jest Projekt „Bałtów – polska stolica questingu„, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „BAŁT” i jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2010. Działania mające na celu odkrywanie na nowo najbliższej okolicy, szukania legend, tajemnic, opowieści, widoków i historii pozwoliło na wspólne szukanie dziedzictwa i tradycji nie tylko w celach zabawy ale też jako pomysł na promocję i aktywizacja mieszkańców. W trakcie 2011 roku w Bałtowie powstało dziesięć questów przygotowywanych przez mieszkańców – właścicieli gospodarstw agroturystycznych – przy aktywnym wsparciu młodzieży zrzeszonej w Klubie „Junior Bałt”. Każdy quest opisuje jedną z 10. ścieżek edukacyjnych.