Podziemna Polska – Międzyrzecki Rejon Umocniony

21475
4
PODZIEL SIĘ

Miejsce w które Was dzisiaj zabieramy, jest miejscem szczególnie dla nas ważnym. To właśnie tutaj zrodził się pomysł realizacji Podziemnej Polski. W tych murach, które skrywają niejedną tajemnicę pojawiliśmy się z kamerą kilkanaście razy – wszystko po to, aby dokładnie opowiedzieć Wam niesamowitą historię Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.


bunkry mruMiędzyrzecki Rejon Umocniony
lub gdyby użyć poprawnej nazwy to Umocniony Łuk Odry i Warty, został stworzony przez Niemców w latach 1934-1944 dla ochrony wschodniej granicy kraju. M.R.U. składa się z trzech odcinków – odcinek północny opiera się o rzekę Wartę pod Gorzowem, gdzie styka się z południową flanką Wału Pomorskiego. Odcinek centralny ciągnie się od Kurska, przez Kęszycę, Pniewo do Boryszyna i jest najsilniej ufortyfikowanym odcinkiem systemu umocnień. Odcinek południowy przebiega od Lubrzy do Odry, gdzie łączy umocnienia M.R.U. z Linią Środkowej Odry.

Pomimo tego, że w skład Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego wchodziły 83 schronyffowb, to większość ludzi interesuje się M.R.U. ze względu na system podziemny. Gigantyczne korytarze które miały za zadanie skomunikować 21 obiektów istnieją do dzisiaj. Potężne schrony w których znajdowały się kompleksy pomieszczeń magazynowych, koszary, sanitariaty, maszynownie czy kuchnie połączone były ze sobą tunelami osadzonymi w najgłębszym miejscu 49 metrów pod ziemią. W części tuneli poruszała się elektryczna kolejka wąskotorowa, w pozostałych transport odbywał się przy wykorzystaniu wózków ręcznych. Łączna długość wybudowanych podziemi to ponad 32 kilometry!

4 KOMENTARZE