Podziemna Polska – Legnica – Mała Moskwa

3594
0
PODZIEL SIĘ

Legnica to miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego. To obecnie ponad stutysięczne miasto niegdyś było podzielone na dwie miejscowości. Część miasta znalazła się pod władaniem armii radzieckiej. Mieszkańcy miasta nie mieli wstępu na teren zajęty przez armię i nawet nie próbowali go mieć. Wybraliśmy się z kamerą w miejsce, które na dzień dzisiejszy jest największą pamiątką po stacjonowaniu armii radzieckiej w Legnicy, kiedyś nazywanej Małą Moskwą

opuszczone miejscaW jednym z najbogatszych i najpiękniejszych zakątków tego miasta, w dzielnicy Tarninowa, na obszarze trzydziestu dziewięciu hektarów został utworzony największy kompleks budynków, zwany Kwadratem. To właśnie w tym miejscu, w przedwojennych rezydencjach należących dawniej do lekarzy i prawników, znajdował się sztab, kwatery oficerów oraz mieszkali radzieccy generałowie. Dziś, jedyną pamiątką po tamtych czasach jest Lasek Złotoryjski i w nim ukryty za murem i siatką opuszczony szpital wojskowy.

opuszczony szpitalW czasach świetności był to bardzo dobrze wyposażony obiekt, posiadający nowoczesną, jak na tamte czasy aparaturę. Dodatkowo istniało też kilka innych budynków takich jak część apteczna, kuchnia, stołówka, sala konferencyjna, sklep, kino i całkiem duży basen. W roku 1997 nieruchomość została sprzedana przez Skarb Państwa grupie Zabużan. Obecnie teren wraz z zabudowaniami jest wystawiony na sprzedaż. Według specjalistów, aby teren zrewitalizować, a obiekty wyremontować, potrzebny byłby nakład około 120 milionów złotych.

Mury legnickiego szpitala najprawdopodobniej podzielą losy innych opuszczonych obiektów Polski. Czas, natura oraz czynnik ludzki doprowadzą do ruiny tę pamiątkę minionej epoki.

Legnica – Mała Moskwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

W celu dodania komentarza podaj wynik: *