Łódzkie kanały – EKSPLORACJA – Duchy Czasu #20

2710
2
PODZIEL SIĘ

Początek września to pierwszy w Polsce Festiwal Eksploracji Miejskiej. Na zaproszenie Redmana z Urban Explorers Łódź mięliśmy okazję wziąć w nim udział jako prelegenci.
Choć w Łodzi na eksplorację mieliśmy jedynie kilka godzin, to nie odmówiliśmy sobie przyjemności pozwiedzania choć kawałeczka drugiego, ceglanego miasta znajdującego się… 7 metrów pod ulicami miasta właściwego!

Budowa łódzkich kanałów sięga początku dwudziestego wieku. Za ten wizjonerski projekt wodociągów i kanalizacji odpowiedzialny był angielski inżynier sir William Heerlein Lindley i jego współpracownik Stefan Skrzywan, powołany w 1925 roku na stanowisko naczelnego inżyniera Wydziału Kanalizacji i Wodociągów miasta Łodzi.

Kanały to inżynieryjny majstersztyk! Kunszt i precyzja wykonania tych ceglanych tuneli to szczyt budownictwa. Sklepienia kolektorów wznoszono na drewnianych stelażach. Układano na nich po kilka warstw cegieł. Część tuneli drążono także metodą kopalnianą!
Ale Łódź jest wydrążona nie tylko kanałami burzowymi oraz ściekowymi – pod jej ulicami ukryte zostały liczne rzeki! Niektóre widać z powierzchni gruntu. Najlepszym przykładem jest rzeka Łódka, którą można obserwować w centrum miasta przez specjalne, przeszklone włazy. My wybraliśmy nieco inną formę poznania podmiejskich koryt rzecznych. Bardziej bezpośrednią.

2 KOMENTARZE