Każdy, kto choć raz odwiedził Kotlinę Kłodzką, zna zapewne Kłodzko z jego wspaniałą twierdzą górującą nad miastem. Jest to niewątpliwie miejsce warte odwiedzenia i z pewnością na naszych łamach ukaże się obszerna publikacja traktująca zarówno o samym Kłodzku i jego ciekawej historii, jak i o potężnej twierdzy. Jednakże w tym artykule chcielibyśmy przedstawić Wam miasto niemniej ważne w historii regionu, a które poszczycić się może przepięknym położeniem i wspaniałym średniowiecznym rodowodem. Miasteczko tyleż urokliwe, co niestety bardzo niedoceniane. Bystrzyca Kłodzka, bo o niej mowa, to perła Dolnego Śląska, może aktualnie trochę przybrudzona i zaniedbana, ale na pewno warta poznania.
W początkach XIII w., na skale w zakolu Nysy Kłodzkiej ulokowano niewielką osadę. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, a mianowicie przy ważnym trakcie handlowym, rozciągającym się z północy na południe, który już w starożytności wykorzystywany był przez Rzymian do transportu cennego bursztynu z bałtyckiego wybrzeża na południe Europy. W połowie XIII wieku osadę przekształcono w ośrodek miejski wykorzystując najprawdopodobniej zachodnie prawo lokacyjne. W początkach XIV wieku miasto otoczono murami obronnymi z trzema głównymi bramami wjazdowymi, nad którymi wzniesiono zachowane do dziś wieże bramne. Dzięki dalszej rozbudowie miasta oraz rozkwitowi handlu oraz rzemiosła sukienniczego, wiek XIV uznać można za złoty okres w dziejach miasta.
Niestety początek XV wieku to dla tej części Europy czas wojen i terroru. Jak niemal każde miasto, wieś czy warownia na Dolnym Śląsku, w Czechach czy na Morawach, również Bystrzyca Kłodzka dotknięta zostaje grozą wojen husyckich. Po przejściu armii Bożych Bojowników (jak nazywali siebie Husyci) splądrowana i zniszczona Bystrzyca ulega straszliwej zarazie, która przetrzebia populację miasta. Na domiar złego wielki pożar niemal doszczętnie trawi większość zabudowań miejskich. Przez kolejne dziesięciolecia zarówno Bystrzyca jak i okoliczne wsie podnosi się z pożogi i zaczyna się ponownie zaludniać kupcami i rzemieślnikami.
Wiek XVI to ponownie czas stabilizacji i rozkwitu. Po burzliwym okresie ciągłych sporów prowadzonych zarówno o Ziemię Kłodzką jak i o cały Śląsk pomiędzy polską Koroną, Królestwem Czech i księstwami niemieckimi, cały region trafia do dominium Habsburgów. Pod rządami niemieckiej dynastii, Bystrzyca przeobrażą się w duchu renesansu – powstaje nowy ratusz a w miejsce drewnianych domów wyrastają murowane kamieniczki. Niestety złoty wiek miasta zakończył się nagle i drastycznie wybuchem Wojny Trzydziestoletniej, a sama Bystrzyca już nigdy nie miała powrócić do dawnego blasku.
Od wybuchu Wojny Trzydziestoletniej, przez kolejne stulecia Bystrzyca staje się świadkiem kolejnych konfliktów, przez miasto przetaczają się wrogie armie a miasto przechodzi z rąk do rąk. Dopiero w połowie wieku XIX dochodzi do ożywienia gospodarczego w regionie (Śląsk należy wówczas do Królestwa Prus). Centrum zostaje częściowo przebudowane, pojawia się nowoczesny przemysł a do miasta dociera kolej żelazna. Bystrzyca staje się zagłębiem przemysłu drzewnego i zapałczanego. Od tamtego czasu w mieście niewiele się zmienia, wielkie wojny wieku XX oszczędzają miasto a po II wojnie światowej Ziemia Kłodzka wraz z Bystrzycą włączone zostają w granice Polski.
Dziś miasto po przemianach ustrojowych nieco podupadło gospodarczo, jednak jego niezwykły charakter i niepowtarzalny klimat przyciągają rok rocznie coraz większe rzesze turystów. Nietypowa tarasowa zabudowa miasta zasługuje na szczególną uwagę, podobnie jak liczne zabytki starówki. Wymienić należy chociażby Bramę Wodną wraz z Wójtostwem, w której znajduje się makieta średniowiecznej Bystrzycy, strzelistą Basztę Rycerską czy Basztę Kłodzką będącą niegdyś częścią Bramy Kłodzkiej. Przejść się należy również dwoma miejskimi rynkami – Rynkiem Małym którego centralnym punktem jest pręgierz oraz Rynkiem Głównym z przepięknym ratuszem i pomnikiem Św. Trójcy. Wśród zabytków sakralnych najbardziej okazale prezentuje się kościół św. Michała Archanioła – jego początki sięgają XIII wieku jednak przez wieki wielokrotnie został przebudowany, przez co zatracił swój średniowieczny charakter. Na koniec warto przespacerować się wąskimi przejściami, uliczkami i schodami aby wzdłuż pozostałości murów miejskich dotrzeć do podgrodzia, gdzie znajduje się dawny szpital wraz ze szpitalną świątynią – kościołem św. Jana Nepomucena.
Mimo, iż Bystrzyca Kłodzka w dalszym ciągu pozostaje w cieniu Kłodzka i jego słynnej twierdzy, niewątpliwie miasto ma olbrzymi potencjał turystyczny. Niestety starówka jest aktualnie dość zaniedbana i niektórych może odpychać odrapanymi kamieniczkami i szarymi uliczkami. Jednak gdyby tylko udało się w mieście poprawić odpowiednio oprawę wizualną, z pewnością Bystrzyca swym pięknem i urokiem nie ustępowała by czeskiemu Krumlowowi czy chorwackiemu Dubrownikowi.
Miasto miejscami przypomina miasta Sycylii. Kręcono tu również sceny do serialu „Czterej pancerni i pies”