Strona główna Fotografie Konin – najstarszy znak drogowy w Europie!

Konin – najstarszy znak drogowy w Europie!

5128
0
PODZIEL SIĘ
konin

Nasz portal to nie tylko brudne, zniszczone i niedostępne miejsca… To także podróże, zarówno te małe jak i te duże. W zeszłym tygodniu mieliśmy okazję odwiedzić Konin. Jest to miejscowość położona w Dolinie Konińskiej nad rzeką Wartą, we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Co prawda ze względu na ograniczony czas udało nam się zobaczyć jedynie kilka miejsc… Mimo wszystko zobaczyliśmy jedną z największych atrakcji tego miasta – Słup Koniński.

IMG_9736

Jest to najstarszy znak drogowy w Europie Środkowo-Wschodniej. Został on ufundowany przez komesa Piotra Włostowica w 1151 roku. Słup wskazywał połowę drogi z Kalisza do Kruszwicy. Jeżeli będziecie w Koninie, to koniecznie odnajdźcie ten zabytek. Znajdziecie go przy kościele św. Bartłomieja na konińskiej Starówce.

Sam kościół też warto obejść i obejrzeć. Budowla o układzie bazylikowym pochodzi z XIV wieku. Drzwi frontowe kościoła posiadają brązowe maszkarony z XV wieku, w kształcie lwich głów. Kościół przyozdobiony jest wieloma pomnikami. Ciekawym faktem jest to, że w skarbcu kościelnym znajduje się kielich z 1536 roku, wykonany przez lokalnego mistrza złotnika – Bartłomieja.

Na terenie kościoła św. Bartłomieja znajdziecie:

– epitafium Mikołaja Grochowskiego, wykonane z alabastru,
– pomnik Stanisława Przyjemskiego, marszałka wielkiego koronnego, styl późnorenesansowy,
– pomnik Krzysztofa Przyjemskiego,
– krzyż kamienny, wmurowany w północnej skarpie, wykonany z piaskowca, jeden z kamieni milowych na drodze Kalisz – Kruszwica.

IMG_9734

Nas najmocniej zainteresowała jednak historia tego miejsca w okresie II wojny światowej. Od 1 września 1939 roku obiekty kolejowe w Koninie stały się głównym celem niemieckiego lotnictwa. Po licznych bombardowaniach miasto zostało zajęte przez wojska niemieckie i od 14 września 1939 roku Konin stał się siedzibą niemieckich władz powiatowych. Należał do ziem włączonych do terenów III Rzeszy jako część Kraju Warty.

W czasie okupacji Niemcy dokonali w okolicznych lasach eksterminacji ludności żydowskiej, która w 1939 roku stanowiła około 21% ogółu mieszkańców. 20 stycznia 1945 r. Konin został zajęty przez 8 Korpus Zmechanizowany Gwardii gen. Iwana Driemowa. Mamy nadzieję, że uda nam się tutaj wrócić i nieco mocniej pochylić nad miejscami związanymi z tą najbliższą nam historią drugiej wojny światowej… Tym, którzy jeszcze tutaj nie byli – polecamy. Szczególnie Konińska promenada zasługuje na słowa uznania i zdecydowanie warto ją odwiedzić.