Strona główna Informacje Homesick – Maciej Nabrdalik

Homesick – Maciej Nabrdalik

4227
0
PODZIEL SIĘ
homesick

nabrdalikRok 2016 to dla bunkrowo.pl – ale pewnie nie tylko dla nas – rok pod znakiem zdarzeń sprzed 30. lat. Czarnobyl. Ten temat przewijał się przez nasz portal już kilkukrotnie w ubiegłych miesiącach, jednak dziś znów wracamy do tych wydarzeń myślami.

Jakiś czas temu pisaliśmy o projekcie fotografa, regularnie odwiedzającego ukraińską Zonę – Macieja Nabrdalnika. Zachęcaliśmy wówczas do wsparcia akcji na polakpotrafi.pl. Sami także to uczyniliśmy. Efektem tego jest książka, która zasiliła nasze zbiory jakiś czas temu.

Książka, a raczej pamiętnik. Taką nietypową formę przybrało wydanie świetnychnabrdalik zdjęć Nabrdalnika. Niewielki, kieszonkowy rozmiar. Stylowa, czarna okładka i czerwona, kontrastująca gumka trzymająca wszystkie strony w ryzach nadaje książce format pamiętnika. Zdjęcia na przerzucanych stronach ulokowane są w czarno-białej niby kliszy. Trochę opuszczonej strefy. Dużo zdjęć „samosiołów”. Na nich autor skupił swą uwagę tworząc obrazy. Fotografie przedstawiają mieszkańców „Strefy 0” w ich codziennych sytuacjach życiowych. Jest tam uśmiech, jest alkohol, są zajęcia przydomowe jest i śmierć…
nabrdalikPrzerzuca się strony, oglądając fotografie po to, by dojść do końca i zacząć oglądać od nowa, całkiem inne kadry. Książka jest tak skonstruowana, że po całkowitym rozłożeniu przypomina harmonijkę, zadrukowaną dwustronnie. Na rewersie zdjęcia są już w kolorze, jednak autor dalej swą uwagę skupia na rdzennych mieszkańcach. Zwieńczeniem jest rozmowa autora z jego małżonką w formie dialogu. O powrotach do strefy, o ludziach tam spotykanych. Homesick to niesamowicie interesująca pozycja, którą na prawdę warto mieć w swoich zbiorach. Cieszymy się, że mogliśmy choć trochę przyczynić się do powstania tego małego dzieła.

nabrdalik