Strona główna Informacje Bunkier w dziesiątej dzielnicy…

Bunkier w dziesiątej dzielnicy…

Zdjęcia: Diane Dufraisy - neverends.net

1829
0
PODZIEL SIĘ
bunkier

bunkierParyskie podziemia skrywają jeszcze niejedną tajemnicę. Niewiele osób, które przechadzają się dziesiątą dzielnicą wie o tym, że pod ich stopami jest bunkier. W podziemiach znajduje się stara sterownia odpowiedzialna za kierowanie ruchem na dworcu wschodnim. Obiekt zachował się w stanie nienaruszonym! Zbudowany w 1939 roku schron był wykorzystywany do zarządzania odjazdami i przyjazdami na stację,dzięki czemu pozwalał na komunikację z innymi stacjami w mieście.

Dodatkowo schron był przewidziany jako miejsce ukrycia dla populacji przed atakami gazowymi – w czasie pierwszej wojny światowej wiele osób ucierpiało, ze względu na wykorzystanie tej broni. Bunkier o powierzchni około 120 metrów kwadratowych był w stanie pomieścić 70 osób.

Do dnia dzisiejszego zachowały się czytelnebunkier napisy na ścianach. Obiekt jest w posiadaniu SNCF – francuskiego państwowego przewoźnika kolejowego. Rzadko jest udostępniany turystom, jednak gdybyście przypadkiem byli w jego okolicy to warto sprawdzić, czy można wejść! Gdzie dokładnie go szukać? W okolicach dworca wschodniego.

bunkier

Zachowane wyposażenie cieszy oko, obiekt wygląda tak, jakby został opuszczony przed kilkoma dniami. Krzesła, stoły, kompletne drzwi… Takie smaczki robią wrażenie!

schron

Łóżko polowe, grzejnik na ścianie – czyżby to wskazywało na pomieszczenie dowódcy tego obiektu?

bunkier

Świetnie zachowany obiekt, którego możemy pozazdrościć! Od razu nasuwa się pytanie, czy kiedykolwiek SNCF dojrzy w tym miejscu atrakcje turystyczną i sprawi, że obiekt stanie się dostępny dla turystów? Tego już nie wiemy, jednak trzymamy kciuki aby tak się stało!

Zdjęcia: Diane Dufraisy – neverends.net

Bunkrowo.pl - sklep